جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 37982
  تاریخ انتشار : 21 آبان 1392 11:15
  تعداد بازدید : 568

  سازمان ملل بهبود شرایط کارگران مهاجر را در قطر خواستار شد

  گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق بشر مهاجران ضمن ابراز نگرانی در مورد نقض حقوق بشر مهاجران در قطر، از مقامات این کشور خواست تا برای حمایت از حقوق کارگران مهاجر اقدامات موثرتری بکار گیرند.

  10-96.jpgبه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فرانسیس کرپو گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص حقوق بشر مهاجران پس از یک سفر 8 روزه به قطر، اظهار کرد:‌بسیاری از مهاجرانی که برای کار به این کشور روی می‌آورند در محیط کار هدف نقض حقوق بشر قرار می‌گیرند. برخی از آن ها حقوق‌شان را دریافت نمی‌کنند و در صورت دریافت آن نیز اغلب از چیزی که توافق کرده‌اند پایین‌تر است.

  وی در یک کنفرانس خبری در ژنو که به همین منظور برگزار شده بود گفت: من به شدت در مورد آمار بالای حوادث در محیط‌های کاری که بیشتر کارگران مهاجر در معرض آن قرار دارند نگرانم. شرایط کار در قطر بسیار نامناسب است، تا جایی که در بسیاری موارد به جراحت و حتی مرگ کارگران می‌انجامد.

  قطر بیشترین میزان مهاجر را در جهان به خود اختصاص داده است . در حال حاضر حدود 88 درصد از مجموع جمعیت این کشور را مهاجرانی تشکیل می‌دهند که برای کار به قطر روی آورده‌اند.

  وی در ادامه یادآور شد که این کشور به دلیل برخورداری از منابع انرژی کافی می‌تواند تدابیری را برای حمایت از کارگران مهاجر، همچون تعیین حداقل میزان دستمزد برای آن‌ها اتخاذ کند، اما اغلب کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با وجود این که به شدت به نیروی کار خارجی در بخش‌های مختلف وابسته هستند، برای آن‌ها حداقل دستمزدی تعیین نمی‌کنند و این کار را به کارفرمایان می‌سپارند، از این رو در اغلب موارد حقوق آن‌ها توسط کارفرما پایمال می‌شود.

  وی همچنین در سخنانش به سیستم کفالت در کشورهای عربی اشاره کرد که موجب می‌شود یک کارمند یا کارگر کاملا در حیطه کنترل کارفرما قرار گیرد. تا جایی که یک کارفرما حتی می‌تواند اجازه خروج از کشور را به وی ندهد. از این رو کرپو از دولت قطر خواست قوانین این کشور را به گونه‌ای اصلاح کند که به کارگران اختیارات بیشتری داده شود و آن‌ها بتوانند در صورت خواست فردی‌شان شغل خود را تغییر دهند یا این کشور را ترک کنند.

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، کرپو از قطر خواست تا کنوانسیون‌های سازمان ملل در خصوص کارگران مهاجر، حقوق سیاسی و مدنی و کنوانسیون منع شکنجه را تصویب کند.

  کرپو در حالی به قطر سفر کرده است که این کشور به دلیل برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال 2022 و افزایش بکارگیری کارگران مورد توجه قرار گرفته است. این اتهام علیه قطر مطرح است که کارگران در این کشور هدف بهره‌کشی و سوءاستفاده قرار می‌گیرند. از این رو فعالان و حتی مقامات فدراسیون جهانی فوتبال رسیدگی به وضعیت مهاجران را در این کشور خواستار شده‌اند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28113422
اکنون :
57