جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 41334
  تاریخ انتشار : 8 دی 1392 11:10
  تعداد بازدید : 701

  محیط بانان جانشان را کف دست گرفته اند

  محیط بان آرادانی گفت: زندانی شدن محیط بانان دنا موجب دلسردی دیگر محیط بانان می شود.

  سبحان زندی که در روزهای اخیر در درگیری با شکارچیان متخلف از ناحیه زانو مصدوم شده است در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، حمایت بیشتر قانون‌گذار از پاسداران حیات وحش و طبیعت متنوع ایران را خواستار شد.

   

  وی افزود: در حال حاضر با تاکید پزشکان در حال استراحت هستم و با توجه به کشیدگی تاندون زانوهایم با ادامه فیزیوتراپی امیدوارم بزودی سلامت کامل خود را به دست بیاورم.

   

  زندی با اشاره به حادثه اخیر و چگونگی درگیری با شکارچیان متخلف، اظهار کرد: در روز حادثه به دنبال گزارش محیط بانان مبنی بر شنیدن صدای شلیک گلوله در یکی از مناطق شکار ممنوع آرادان، مراتب به محیط بانان و گشت‌های محیط بانی اعلام شد. با گروه گشتی متشکل از 2 محیط بان به گشت در منطقه پرداختیم و در نهایت پس از کنترل خروجی‌ها در ساعت 21 شب جمعه با پنج شکارچی متخلف که با یک خودروی سمند و به صورت چراغ خاموش حرکت می‌کردند مواجه شدیم.

   

  وی اضافه کرد: در ادامه به شکارچیان ایست داده که با بی توجهی به هشدار محیط بانان، قصد فرار داشتند که خودروی آنها در یک گودال گیر افتاد. برای بازرسی از خودرو به سمت خودروی شکارچیان رفتم، در این حین راننده با یک جهش، خودرو را از گودال خارج کرد و با برخورد با من به راه خود ادامه داد.

   

  زندی تصریح کرد: شکارچیان با بی‌توجهی به محیط بانان، فرار و در ادامه با برخورد خودروی آنها به یک خاکریز و ترکیدن لاستیک خودرو مسافتی را با رینگ ادامه داده ولی در نهایت مجبور به توقف شدند.

   

  این محیط بان آرادانی با بیان اینکه شکارچیان با استفاده از تاریکی شب، فرار و خودروی خود را رها کردند، ادامه داد: در بازرسی از خودروی شکارچیان، 2 لاشه قوچ وحشی و یک دوربین فیلمبرداری که در همان روز از شکار خود فیلمبرداری کرده بودند، کشف و ضبط شد.

   

  وی با اشاره به مشکلات و سختی‌های محیط‌ بانی، به ماجرای شهادت عبداله یاری از محیط بانان منطقه، اشاره و اظهار کرد: محیط بانان به واسطه شرایط خاص، هر لحظه ممکن است با مخاطرات زیادی روبرو شوند. ضمن اینکه متاسفانه قوانین به گونه‌ای است که به طور 100 درصدی از محیط بان حمایت نمی‌کند. امروز برخی همکاران ما در کشور به همین دلیل در زندان و حتی در خطر اعدام قرار دارند که آخرین آنها محیط بانان دنا هستند.

   

  زندی بیان کرد: محیط بانان 6 روز در ماموریت و 4 روز استراحت دارند. گاهی یک شکارچی که ساعت‌ها به دنبال شکار بوده با استرس بسیار و خستگی مفرط با محیط بانان که آنها نیز در شرایط کاری پراسترس هستند مواجه شده و از آنجا که هر دو مسلح هستند ممکن است در این شرایط هر اتفاقی رخ دهد.

   

  وی به محیط بانان زندانی دنا اشاره کرد و گفت: زندانی شدن محیط بانان و مشکلات پیش آمده برای آنها در نحوه کار دیگر محیط بانان تاثیر بسیار داشته و موجب دلسردی آنها می‌شود لذا انتظار می‌رود مشکلات قانونی را رفع و به حمایت بیشتر از محیط بانان بپردازند.

   

  این دوستدار طبیعت و حیات وحش ادامه داد: چرا کسی که جان خود را در کف دست می گذارد و با دفاع از طبیعت و حیات وحش با شکارچیان متخلف درگیر می‌شود باید زندانی و یا با خطر اعدام مواجه شود.

   

  زندی افزود: گذشته از شهادت و گاه زندانی شدن برخی همکاران ما، گاهی اتفاق می‌افتد که شیشه‌های منزل یا خودروی برخی محیط بانان را شکسته و یا حتی سابقه اسیدپاشی بر روی خودرو و مزاحمت برای خانواده محیط بانان وجود دارد و لذا قانونگذار باید برای حمایت از این قشر پیش بینی‌های لازم را داشته باشد.

   

  وی درباره موقعیت ویژه استان سمنان از نظر تنوع زیستی و جانوری خاطرنشان کرد: در استان و به خصوص در منطقه حنار، تعداد زیادی قوچ و میش، کل و بز وحشی وجود دارد و از این نظر یک منطقه مادر محسوب می‌شود و بنابراین شکارچیان همواره و به خصوص در فصل زمستان به این منطقه توجه ویژه دارند.

   

  زندی افزود: منطقه "حنار آرادان" از جمله مناطقی است که حیات وحش بواسطه هوای مناسب و وضعیت مطلوب علوفه آن، برای چرای زمستانی و بویژه برای جفت گیری به این منطقه می‌آیند و در این فصل جمعیت آنها در منطقه زیاد است و همین امر باعث وسوسه شکارچیان می‌شود.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28637870
اکنون :
55