جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64348
  تاریخ انتشار : 17 آذر 1393 15:4
  تعداد بازدید : 794

  رئیس دفتر رئیس‌جمهور:

  برای مقابله با فساد باید قوای سه گانه به صورت هماهنگ عمل کنند

  رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: حرکت به سوی کشوری بدون فساد نیازمند قانون مداری و شفافیت اطلاعات است.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد نهاوندیان در حاشیه همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در جمع خبرنگاران، گفت: این همایش نشان دهنده عزم جدی قوای سه گانه در مبارزه با فساد بوده و گامی مثبت است.

  وی ادامه داد: برای مردم آنچه که مبنای قضاوت است عمل و اقدام هماهنگ دستگاه ها در زمینه مبارزه با فساد است که امیدواریم ما بتوانیم در رسیدگی و برخورد با پرونده ها موفق باشیم. البته اصلاح قوانین نیز برای برخورد ریشه ای با مبارزه با فساد را باید در نظر گیریم.

  نهاوندیان درباره اقدامات دولت در موضوع مهم زمین خواری که یکی از مصادیق فساد است، فگت: مشکلی که ما در تجربه های مختلف شاهدش بودیم این است که قانون و مقررات را جدی نگرفته ایم. اگر ما بتوانیم اطمینان حاصل کنیم که قوانین در مورد همه افراد یکسان عمل می شود و برخوردهای تبعیض آمیز را در مبارزه با فساد متوقف کنیم موفق خواهیم بود البته این امر نیازمند اقدام هماهنگ قوای سه گانه است.

  رئیس دفتر رئیس جمهور با ابراز امیدواری از اینکه گام های موثری برای باز کردن و عادلانه کردن تجارت در کشور صورت گیرد، گفت: هرچه بتوانیم قاعده مند برخورد کنیم و فضای اقتصادی مان کمتر متکی به تصمیم گیری افراد باشد طبعاً ریشه های فساد نیز از بین می رود.

  وی با تأکید بر این که مهمترین حرکت به سوی کشوری بدون فساد، قانون مداری و شفافیت اطلاعات است، گفت: سلامت اقتصادی شرط لازم برای شکوفای اقتصادی است. اگر تلقی مان این باشد که از طریق کار قانونی به جایی نمی رسیم، دانش مان می خشکد و دیگر برای زحمت کشیدن انگیزه ای نداریم.

  نهاوندیان ادامه داد: تخفیف های اداری و اقتصادی معمولاً فسادزاست و ما باید اجازه دهیم عناوین دلپذیر و جذاب مثل کار خیر و ارزش های اخلاقی و دینی محلی برای غیررقابتی کردن باشد. در واقع اگر فردی خیریه ای را گذاشته اگر می خواهد فعالیت اقتصادی کند باید در یک مسابقه عادلانه شرکت کند و مانند دیگران مالیات دهد.

  رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به این که نباید اولویتی در انجام فعالیت های اقتصادی داشته باشیم، گفت: رانت های اعتباری و مالیاتی باید متوقف شود. در این صورت است که ما شاهد شکوفایی رقابت ها و انگیزه مند شدن جوانان در دانشگاه ها هستیم.

  وی یادآور شد: قانون بهبود محیط کسب و کار در مجلس تصویب شد اما ابلاغ اجرایی نشده است که در اولین هفته دولت این قانون در دستور کار قرار گرفت و آیین نامه های آن تهیه شده است. از جمله مواد این قانون رقابتی کردن فضا و دسترسی به اطلاعات برای افراد است.

  نهاوندیان افزود: در سیاست پولی و اقتصادی نیز دولت انضباط پولی و عدم دست اندازی افراد به منابع بانک مرکزی را مورد تأکید قرار داده است. زیرا یکی از ریشه های فسادهای گذشته دسترسی های ناصواب به تسهیلات بانکی بوده است.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
14