جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64412
  تاریخ انتشار : 19 آذر 1393 8:56
  تعداد بازدید : 913

  طلاق و اختلافات خانوادگی صدرنشین پرونده های حقوقی اراک

  رئیس کل دادگستری استان مرکزی عدم تقید به مبانی دینی و اسلامی و بی بندوباری را باعث از هم گسیختگی خانواده ها دانست.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی، حجت الاسلام حکمت علی مظفری در نشستی با اهالی رسانه در دادگستری استان مرکزی برگزار شد اظهار کرد: طی هشت ماهه امسال بیشترین جرایم مربوط به توهین، تهمت و افترا بوده است و سرقت خرد، ضرب و جرح و مواد مخدر به ترتیب در ردیف های دوم تا چهارم قرار دارند.

  وی ضمن اشاره به یک مورد سرقت کلان در سه فقره در جاده مواصلاتی تهران- زرندیه که مربوط به سرقت احشام بوده است، گفت: از این تعداد دو فقره کشف و یک فقره متاسفانه هنوز شناسایی نشده است، متاسفانه استان مرکزی همواره از ناحیه استان های همجوار با مشکل مواجه بوده است. سارقان این سرقت ها نیز از استان قزوین بوده اند.

  مظفری با بیان اینکه اختلافات خانوادگی و طلاق در رأس پرونده های حقوقی قرار دارد، عدم پایبندی خانواده ها به مبانی دینی و بی بندوباری در خانواده ها را یکی از مهمترین علل فروپاشی خانواده ها دانسته و گفت: از مجموع 194 هزار و 894 فقره پرونده وارده به سیستم قضایی 123 هزار و 452 فقره مربوط به دادسراها، 23 هزار و 753 فقره مربوط به دادگاه های حقوقی و خانواده، 22 هزار و 601 فقره مختص دادگاه جزایی، شش هزار و 112 مربوط به دادگاه های انقلاب، هشت هزار و 645 فقره مربوط به اجرای احکام، هزار و 207 فقره مربوط به دادگاه های بخش، هشت هزار و 967 مربوط به دادگاه تجدید نظر و157 فقره مربوط به دادگاه های کیفری بوده است.

  رئیس کل دادگستری استان مرکزی یادآور شد: از مجموع 23 هزار و 753 فقره پرونده دادگاه های حقوقی و خانواده، دو هزار و 835 فقره مربوط به انواع پرونده های طلاق بوده است.

  وی در ادامه بیان کرد: تعداد پرونده های وارده به شورای حل اختلاف طی شش ماهه سال جاری 33 هزار و 234 فقره پرونده و در مدت مشابه سال قبل 32 هزار و 770 فقره پرونده بوده است.

  مظفری گفت: تعداد پرونده های وارده نسبت به سال گذشته پنج درصد و پرونده های مختومه نیز شش درصد داشته اند.

  این مقام مسئول با بیان اینکه پرونده ها در شورای حل اختلاف دو نوع است برخی قابل مصالحه است و برخی قابل مصالحه نیست، عنوان کرد: پرونده های قابل مصالحه طی شش ماهه سال گذشته 34 درصد و در شش ماهه سال جاری 29 درصد بوده است.

  رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: در زمینه مصالحه تاکید بر این است که آمار افزایش یابد البته این آمار میانگین استانی است. این آمار در ساوه از مرز 34 درصد گذشته است.

  وی بیان کرد: در شورای حل اختلاف اراک پیش بینی شده است که مصالحه تا پایان سال به مرز 40 درصد برسد.

  اجرایی شدن طرح داوری در استان مرکزی به عنوان پایلوت

  مظفری با اشاره به طرح داوری و اجرا شدن این طرح به عنوان پایلوت در استان مرکزی عنوان کرد: گام های مختلف اجرای این طرح توسط استان مرکزی به 17 استان دیگر ابلاغ می شود.

  این مقام مسئول با بیان اینکه عمده دلیل اجرای این طرح کاهش ورود پرونده ها به سیستم قضایی بوده است، گفت: با اجرای این طرح سرعت رسیدگی به پرونده ها افزایش یافته و با کاهش هزینه دادرسی و بدون وجود تشریفات خاص رسیدگی می شوند.

  وی با اشاره به ثبت 59 موسسه داوری در استان که به اختلافات مردم رسیدگی می کنند، توضیح داد: طی دو سال اخیر با مجامع امور صنفی، مشاوران املاک، بانک ها، دفاتر اسناد رسمی، موسسات حقوقی و صنایع درخصوص محسنات ارجاع داوری در قالب نشست و همایش توضیح داده شده تا در خصوص قراردادهای خودشان طرح داوری را بگنجانند و در صورت بروز اختلاف به جای مراجعه به دادگستری به موسسات داوری مراجعه کنند.

  مظفری ضمن اشاره به تشکیل گروه سفیران نجات در سال جاری توسط دادستان اراک که شعبه ای از شورای حل اختلاف است، عنوان کرد: از مجموع 52 مورد حکم قصاص صادر و قطعی شده طی سال گذشته و امسال، 28 مورد به رضایت ختم شده، تعدادی اجرا و مابقی در شرف اجراست.

  این مقام مسئول ادامه داد: طی هشت ماهه سال جاری هشت فقره قصاص به رضایت ختم شده و 12 مورد قصاص اجرا شده است.

  وی همچنین در مورد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: در سال گذشته 30 مورد از محکومیت های اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در اوزان کیلویی اجرا شده است.

  رئیس کل دادگستری استان مرکزی بیان کرد: خوشبختانه در تجاوز به عنف و سرقت مسلحانه موردی نداشته ایم که منتهی به صدور حکم و اجرای حکم شود.

  مظفری از دو فقره پرونده بانکی هر کدام به مبلغ یکصد میلیون تومان اشاره کرد و گفت: یکی از این پرونده ها در خصوص عدم استفاده از تسهیلات در امر تولید و دیگری جعل اسناد و عدم رعایت نظامات بانکی بوده است که در پرونده اول 95 درصد پول به بانک عودت داده شده و در پرونده دوم بنا بر این است که اصل پول که حدود 50 میلیارد تومان است برگردانده شود که از این میزان 20 میلیارد تومان به بانک استرداد شده و مابقی نیز از فروش ملک فرد برگردانده خواهد شد.

  تشکیل ستاد مبارزه با جرائم خاص

  رئیس کل دادگستری استان مرکزی بیان کرد: در این ستاد مواردی مصوب شده و ظرف سه ماه نیروی انتظامی، اداره اطلاعات و سپاه موظف هستند به صورت جدی وارد شده و اقدامات لازم در این خصوص را با مسئولیت معاونین دادستان مرکز استان در سطح استان انجام دهند.

  وی ادامه داد: این ستاد موظف است طی سه ماه اراذل و اوباش شناسنامه دار را جمع آوری، کنترل و مهار کند و اگر قابل کنترل نیستند، به صورت جدی با آنها برخورد شود.

  مظفری با بیان اینکه طی هشت ماهه امسال با چهار باند اراذل و اوباش برخورد شده و 20 نفر بازداشت شده اند، گفت: حکم تعدادی از آنها صادر و تعدادی در شرف صدور حکم است و به محض قطعی شدن احکام با آنها برخورد می شود.

  این مقام مسئول ادامه داد: برای یکی از این باندها حکم محاربه گرفته شده و در صورتی که محارب بودن آنها توسط دادگاه انقلاب احراز شود، قطعا حکم اعدام در مورد آنها اجرایی می شود.

  وی قهوه خانه ها را نیز پاتوقی برای استفاده غیرمجاز قلیان و اختلاط دخترها و پسرها برشمرد و گفت: دستور شناسایی این اماکن صادر شده که با دستور قضایی پلمب شوند.

  رئیس کل دادگستری استان مرکزی شناسایی و پلمپ مغازه های دارای البسه غیرمجاز و توزیع و تکثیر سی دی های مستهجن و مبتذل، اماکن عمومی مانند داروخانه ها و آزمایشگاه ها که شئونات اسلامی را رعایت نمی کنند و از تبلیغات نامناسب و زننده استفاده می کنند و آرایشگاه های زنانه که فعالیت های غیرقانونی انجام می دهند را از دیگر وظایف ستاد مبارزه با جرائم خاص برشمرد.

  در سال جاری هزار هکتار از اراضی خلع ید شده است

  مظفری گفت: طی پنج سال اخیر نزدیک به 10 هزار هکتار از اراضی تصرف شده در سطح استان به ارزش سه هزار میلیارد ریال خلع ید شده و به بیت المال برگشته است.

  رئیس کل دادگستری استان مرکزی با بیان اینکه بیش از 150 فقره پرونده در این خصوص حکم صادر شده است و در واحدهای اجرای احکام مانده است و متاسفانه مسئولین دنبال اجرای حکم نبوده اند، گفت: طی جلسه ای که با منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در سطح استان برگزار شد، مسئولین مربوطه موظف هستند طی دو ماه نسبت به اجرای این حکم ها اقدام کنند، در غیر این صورت با مسئولین متخلف برخورد خواهد شد.

  طلاق اختلافات خانوادگی پرونده‌های حقوقی ‌ عدم تقید به مبانی دینی تقید به مبانی اسلامی از هم‌گسیختگی خانواده‌ها توهین تهمت ‌ افترا سرقت خرد ضرب و جرح جرایم مواد مخدر سرقت کلان سرقت احشام سیستم قضایی دادگاه‌های حقوقی اجرای احکام طرح داوری هزینه دادرسی موسسات حقوقی موسسات داوری اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تجاوز به عنف سرقت مسلحانه رعایت نظامات بانکی ‌ مبارزه با جرائم خاص اراذل و اوباش حکم محاربه استفاده غیرمجاز قلیان اختلاط دخترها و پسرها توزیع و تکثیر سی‌دی‌های مستهجن شئو
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
32