جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64430
  تاریخ انتشار : 19 آذر 1393 14:27
  تعداد بازدید : 676

  تعقیب قضایی عاملان شکنجه در آمریکا

  پس از افشای گوشه هایی از اقدامات غیرانسانی سازمان سیا ، مقام حقوق بشری سازمان ملل خواستار تعقیب عاملان شکنجه در آمریکا شد.

  به گزارش خبرگزاری میزان، بر اساس خبر منتشر شده از شبکه تلویزیونی پرس تی وی ، مقام حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار تعقیب قضایی مقامات آمریکایی شد که دستور شکنجه ها را صادر کرده بودند.

  سنای آمریکا روز سه شنبه بعد از مدت ها گزارشی را منتشر کرد که هرچند به شدت خلاصه شده، اما در عین حال از گوشه ای از اقدامات غیرانسانی سازمان سیا را برملا کرده است.

  اریکا گوئه وارا روزاس مدیر دفتر سازمان عفو بین الملل در آمریکا در بیانیه این سازمان آورده است:این زنگ بیدار باش برای آمریکا است و آنها باید تمام واقعیت مربوط به نقضهای حقوق بشر را منتشر کنند و مرتکبان را مسئول قلمداد کرده و اطمینان دهند که عدالت برای قربانیان اجرا خواهد شد. این یک الزام به موجب حقوق بین الملل است.

  علاوه بر سازمان سیا در ارتکاب به جنایات موضوع گزارش سنا درباره شکنجه، شرکایی دیگری در سرتاسر جهان به بازداشت مخفیانه و شکنجه آنهایی که از نظر آمریکا مظنون به تروریسم هستند کمک کرده اند.

  جولیا هال کارشناس سازمان عفو بین الملل در امور حقوق بشر و تروریسم گفت:آمریکا و همه کشورهایی که با آن برای انتقال، بازداشت و شکنجه مظنونان همکاری کرده اند به موجب حقوق بین الملل درخصوص ارتکاب به شکنجه و ناپدید سازی اجباری مسئولیت دارند.

  بر اساس بیانیه سازمان عفو بین الملل گزارش شکنجه توسط سازمان سیا شش هزار و ششصد صفحه است که جزو اسناد طبقه بندی شده دولت آمریکا و انتشار آن ممنوع است. ماه گذشته نیز کمیته شکنجه سازمان ملل از گزارش قصور آمریکا درخصوص تحقیق درباره اعمال شکنجه و سوء رفتار ابراز نگرانی کرده و خواستار تحقیقات قضایی درباره مرتکبان شده بود.

  سیا به استفاده از شکنجه رئیس سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) اذعان کرد : دستگاه اطلاعاتی آمریکا در استفاده از شکنجه به عنوان یک روش بازجویی از مظنونان تروریست مرتکب اشتباه شده است.

  جان برنان در عین حال با توجیه شکنجه متهمان گفت: بازجویی های خشن ضد مظنونان تروریست به دستگاه اطلاعاتی آمریکا امکان دستیابی به اطلاعاتی را فراهم کرد که سیا با استفاده از آنها توانست جلو حملات جدید را بگیرد.

  از سوی دیگر رئیس جمهور آمریکا اذعان کرد: توسل ماموران اطلاعاتی آمریکا به روشهای خشونت بار بازجویی بر ضد مظنونان تروریست پس از حملات یازدهم سپتامبر، چهره آمریکا را در جهان خدشه دار کرده است.

  در پی انتشار گزارش سنای آمریکا درباره روشهای بازجویی که سازمان جاسوسی آمریکا ( سیا) بر ضد زندانیان و مظنونان تروریست پس از حملات یازدهم سپتامبر استفاده کرده است، باراک اوباما با انتشار بیانیه ای تاکید کرد استفاده از روشهای خشونت بار بر ضد مظنونان تروریست، چهره آمریکا را به شدت در جهان خدشه دار کرد.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
35