جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 64569
  تاریخ انتشار : 23 آذر 1393 14:48
  تعداد بازدید : 592

  فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها تاکید کرد

  ضرورت وضع قوانین جامع برای مبارزه با پدیده زمین خواری

  فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه بالغ بر 30000 پرونده زمین خواری در کشور تشکیل می شود.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) -منطقه سمنان، سرهنگ قاسم سبزعلی صبح امروز در آیین معارفه فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به وضعیت رو به ازدیاد پدیده زمین خواری در کشور، اظهار کرد: مبارزه با پدیده زمین خواری نیازمند حمایت، تعامل و همکاری همه دستگاه های ذیربط است و برای مبارزه جدی با این پدیده نیازمند وضع قوانین جامع هستیم.

  وی در ادامه با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که زمین خواری در کشور به پایین ترین سطح ممکن برسد، برخورد با این پدیده را نیازمند همراهی همه دستگاه ها و وجود قوانین جامع و موثر دانست و از مجلس شورای اسلامی خواست با تدوین قوانین جامع، سازمان جنگل ها و مراتع را در برخورد با متخلفان زمین خواری یاری کند.

  سبزعلی از راه اندازی کارگروه مقابله با زمین خواری در کشور خبر داد و گفت: این کارگروه در همه استان ها نیز تشکیل شده تا در کوتاه ترین زمان ممکن به بررسی پرونده های زمین خواری پرداخته و با عوامل و سودجویان زمین خواری برخورد شود.

  فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه همه پرونده های زمین خواری به این سازمان مربوط نمی شود، یادآور شد: آن دسته از پرونده های زمین خواری که مربوط به حریم شهرها می شود ارتباطی به منابع طبیعی و آبخیزداری ندارد. ضمن اینکه بخش وسیعی از پرونده ها نیز مربوط به محدوه شهرها است.

  وی با اشاره به اینکه منابع طبیعی در زمینه تغییر کاربری ها نقشی ندارد، اضافه کرد: امروزه این نگرش غلط وجود دارد که منابع طبیعی در تغییر کاربردی تعلل می کند؛ در حالی که تغییر کاربری در مستثنیات مربوط به زمین های کشاورزی ربطی به سازمان جنگل ها و ادارات کل منابع طبیعی در استان ها ندارد و امور اراضی وارد می شود که این مدیریت نیز به طور جدی با تغییر کاربری اراضی کشاورزی مقابله می کند.

  وی با اشاره به کمبود نیرو در یگان های حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع، خاطرنشان کرد: وسعت منابع طبیعی در کشور بالغ بر 135 میلیون هکتار است و با توجه به مشکل نیروی انسانی موجود در بخش حفاظت، واقعیت این است که نیروهای دولتی ،پاسخگوی نظارت بر این منابع نیست.

  سبزعلی، استفاده از ظرفیت جوامع محلی را در این امر ضروری دانست و اظهار کرد: توسعه مشارکت های مردمی یکی از برنامه های محوری سازمان جنگل ها و مراتع کشور در این بخش است.

  وی قاچاق چوب را یکی از معضلات امروز کشور دانست و گفت: سازمان جنگل ها در برخورد با قاچاق چوب جدی است و با قاچاقچیان به شدت برخورد می کند. ضمن اینکه خوشبختانه امسال با هماهنگی دستگاه قضایی در سطح ملی و در استانها برخورد خوبی با قاچاق چوب شده است.

  سرهنگ سبزعلی با اشاره به قاچاق چوب تاغزارهای استان سمنان افزود: در استان سمنان نیز برخورد خوبی با این پدیده شده است.

  فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن تاکید مجدد برضرورت وجود قوانین جامع در برخورد با متخلفین اظهارکرد: قوانین و مقررات باید از بازدارندگی بالایی برخوردار باشد.

  وی همچنین با اشاره به معضل آتش سوزی جنگل ها و مراتع در کشور به برنامه های منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در این خصوص اشاره و یادآوری کرد: با برنامه هایی که صورت گرفته استان سمنان امسال با کاهش وقوع آتش سوزی در جنگلها و مراتع روبرو بوده که جای تقدیر دارد.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
45